English
Ana Sayfa       Sık Sorulan Sorular             İletişim

 


Burs ve Yardımlar

 

 

MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİNDE   BULUNAN BURSLAR VE YARDIMLAR 
 
 

1.     Eğitim Bursu, 

2.     Özel Burs, 

3.     Akademik Başarı Bursu olmak üzere üç çeşit bursu, 

4.     Yurt İndirimi, 

5.     Kitap Destek Yardımı olmak üzere iki çeşit yardımı vardır.

 

 
 

Eğitim Bursu: 
ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda "Eğitim Burslu" olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilen öğrencilerin hak kazandığı bu bursun içeriğinde eğitim ücreti vardır. Eğitim Bursunda üç farklı uygulama vardır.
%100 Burs: Üniversitenin "%100 Burslu" olarak belirtilmiş programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan ve öğrencilerden bütün eğitim süreleri boyunca hiç eğitim ücreti alınmayan bu bursa, İngilizce Hazırlık Programı'nda geçirilebilecek süre de dahildir. Melikşah Üniversitesi, bu bursun disiplin cezası almadığı sürece, not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan etkilenmeyeceğini taahhüt etmektedir. 

%50 Burs: Öğrencilere bütün eğitim süreleri boyunca eğitim ücretinde %50 oranında bir indirim sağlayan bu bursa, ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda "%50 Burslu" olarak belirtilen programlara yerleştirilen öğrenciler hak kazanır. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı'nda geçirilebilecek süre de dahil olmak üzere tüm öğrenim süresi için geçerlidir. 
Melikşah Üniversitesi, bu bursun disiplin cezası almadığı sürece, not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan etkilenmeyeceğini taahhüt etmektedir. 
%25 Burs: Öğrencilere bütün eğitim süreleri boyunca eğitim ücretinde %25 oranında bir indirim sağlayan bu bursa, ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda "%25 Burslu" olarak belirtilen programlara yerleştirilen öğrenciler hak kazanır. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı'nda geçirilebilecek süre de dahil olmak üzere tüm öğrenim süresi için geçerlidir.Melikşah Üniversitesi, bu bursun disiplin cezası almadığı sürece, not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan etkilenmeyeceğini taahhüt etmektedir. 
 

Özel Burslar 
 

Hukuk Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümüne burslu programları tercih edip kayıt yaptıran öğrencilerden,

 

İlk 100’e girenlere          1000 TL
İlk 101 ve 2000 arası     750 TL
İlk 2001 ve 8000 arası   500 TL
İlk 8001 ve 15000 arası 250 TL
‘Özel Burs’ verilir.
 

İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü’nün burslu programını tercih edip kayıt yaptıran öğrencilerin puan türüne göre

 

İlk 100’e girenlere         1000 TL
İlk 101 ve 1000 arası    750 TL
İlk 1001 ve 3000 arası  500 TL
İlk 3001 ve 6000 arası  250 TL
‘’Özel Burs’’ verilir.
 
  

Akademik Başarı Bursu: 
Öğretim süresi boyunca her akademik dönem sonunda yapılacak değerlendirmeye göre hazırlık sınıfı hariç üstün başarı gösteren öğrencilere, o dönemi izleyen öğretim yarıyılı için geçerli olmak üzere karşılıksız “Akademik Başarı Bursu” verilir. Bu bursun miktar ve koşulları her akademik dönem için Mütevelli Heyeti’nce belirlenir.
 

Kitap Destek Yardımı 
Tam Öğrenim Bursu kazanan öğrencinin, öğrenim gördüğü bölümün ana derslerine ait kitap alımlarının dönemlik 150,00 TL’ye kadar olanı, üniversitece karşılanır.
 

Yurt İndirimi: 
2011-2012 Akademik Yılı için Yurt Ücreti toplam 4,000TL’dir.Yurt ücretleri 8 taksit olarak tahsil edilmektedir. LYS de ilk 5.000 de olan öğrencilerimize yurtlarımız ücretsiz hizmet vermektedir. LYS de ilk 20.000 de olanlara ise %50 oranında yurt indirimi uygulanmaktadır. Yurtlarımızda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği çıkmata olup yurt ücretine dahildir
 
 

 

 
İletişim
Sıkça Sorulan Sorular
Öğrenci Bilgi Sistemi
Personel Bilgi Sistemi
Uluslararası Ofis
Ulaşım
Kütüphane
YDYO
MELİKSEM
Aday Öğrenci

Melikşah Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı / 38280 Talas/Kayseri registrar@meliksah.edu.tr